Розвиток міжнародної діяльності в університеті спрямований на підвищення якості освітньої підготовки студентів, а також рейтингу університету в Україні і за кордоном. Розвиток міжнародної діяльності університету відповідає принципам, визначеним болонської декларацією, що закликає: «…сприяти мобільності та ефективному здійсненню свободи пересування студентів, приділяючи особливу увагу їхньому доступу до навчальних закладів, освітніх послуг, а також визнанню наукових досліджень, проведених за кордоном», а також цілям і завданням вищої освіти України, зокрема, досягненню відкритості системи освіти та інтеграції її до світового освітнього простору.
Беручи до уваги тенденції до глобалізації та об’єднання зусиль світової спільноти для вирішення нагальних завдань сьогодення, питання інтеграції України до європейської та світової громадськості взагалі та, зокрема, української наукової думки набуває все більшої та більшої актуальності.
Тому в першу чергу міжнародна діяльність Миколаївського національного аграрного університету орієнтована на:
- реалізацію основних ідей і вимог Болонської декларації;
- розширення та встановлення прямих контактів із провідними закордонними ВНЗ;
- підвищення якості знань майбутніх спеціалістів і викладачів шляхом організації практики, стажування студентів;
- участь у міжнародних грантових програмах.
В університеті «La Sapienza», Рим, Італія
У галузі науки – обмін запрошеннями для участі у науково-практичних конференціях та семінарах, у тому числі студентських; підготовка і видання спільних наукових праць; проведення двосторонніх наукових стажувань викладачів, аспірантів і студентів; участь у підготовці й виконанні спільних наукових проектів, у тому числі в рамках міждержавних програм та міжнародних грантів; обмін науково-технічною літературою, що видається викладачами і співробітниками навчальних закладів.
У галузі культури та спорту – організація заходів з метою кращого ознайомлення українських громадян з культурою інших держав; обмін запрошеннями для участі у фестивалях, конкурсах та інших культурно-масових заходах, що проводяться навчальними закладами; проведення спільних змагань між спортсменами навчальних закладів.
У галузі адміністрування – взаємні візити представників управління та адміністрації обох навчальних закладів для консультацій, погодження реалізації умов угоди та обміну досвідом з питань управління вищим навчальним закладом.
Науково-дослідний центр міжнародного співробітництва і правового забезпечення було створено на базі Міжнародного відділу Миколаївського національного аграрного університету у січні 2014 року.
Це стало логічним та послідовним кроком в розвитку міжнародної діяльності університету. Сьогодення вимагає активного контакту із зарубіжними закладами освіти і науки, нових зв’язків з виробництвом, в тому числі і з-за кордону, та більшої інтеграції в освітній міжнародний простір. Університети завжди були рушієм прогресу та генератором ідей для виробництва. І дуже важливо, щоб договірні відносини між усіма зацікавленими сторонами залишався у правовому полі, зважаючи на потенціальну значимість того чи іншого відкриття чи винаходу.
Крім цього, іноземні студенти, що обрали своєю альма-матер Миколаївський національний аграрний університет, будуть завжди почувати себе захищеними, маючи можливість безпосереднього контакту з досвідченим юрисконсультом Центру.
Діяльність Центру спрямована на інтеграцію МНАУ у світове навчальне та наукове середовище, пошук фінансових ресурсів для розвитку МНАУ, підвищення якості знань майбутніх спеціалістів і викладачів за допомогою міжнародних фондів та сприяння авторитету університету за кордоном. Також серед задач Центру – залучення до університету міжнародних ресурсів для розвитку освітньої та науково-дослідної діяльності, розвиток міжнародної академічної мобільності студентів та викладачів МНАУ за допомогою укладення договорів про співпрацю із зарубіжними університетами та іншими партнерськими організаціями, залучення студентів, аспірантів і викладачів МНАУ до проектів міжнародного співробітництва та програм міжнародної академічної мобільності, координація питань участі університету в міжнародних освітніх та науково-дослідних проектах і програмах, технічна підтримка публікації науковців університету в зарубіжних наукових журналах, а також організація і забезпечення неухильного виконання вимог чинного законодавства України, інших нормативно-правових актів.
Миколаївській національний аграрний університет зацікавлений у співпраці з міжнародними партнерами заради підвищення якості освітніх програм та освіти в Україні. Про що свідчить проходження міжнародної акредитації магістерської освітньо-професійної програми МНАУ «Аграрний менеджмент» експертами Акредитаційної комісії ACQUIN.
В Університеті з діловими візитами перебували представники університетів і науково-освітніх установ з наступних країн:
- Сполучених Штатів Америки (делегація студентів і викладачів університету Айови, представники університету Оберну, університету Небраски-Лінкольна, представники Корпусу Миру);
- Австрії (професори університету Альпен-Адріа, Клагенфурт);
- Франції (представники Асоціації обмінів Франція-Україна, професори університету Тулузи, представники національної організації драматичного мистецтва (CRAD), м. Клермон-Ферран);
- Німеччини (представники Німецької служби академічних обмінів, Німецького аграрного центру, організацій LOGOev, APOLLO, Німецького селянського союзу, університету Гумбольдта, Берлін);
- Бельгії (професори університету Генту);
- Великобританії (викладач коледжу Марка і Джона, Плімутський університет);
- Польщі (професори Варшавського інституту економіки);
- Китаю (представники керівництва округу Циндао, викладачі Цзилінського університету);
- Пд. Кореї (представники волонтерської організації KOICA, університетів Чунгбук і Донгбук);
- Туркменістан (аташе з питань наукового і освітнього співробітництва Посольства Туркменістану в Україні).
В свою чергу, представники МНАУ відвідували наступні ВНЗ та науково-освітні установи:
- Технічний університет Гамбургу, Німеччина;
- університет Ольборгу, Данія;
- університет Ольборгу в Копенгагені, Данія;
- Міланська Політехніка, Італія;
- університет Нішу, Сербія;
- університет Нові Сад, Сербія;
- університет Ополє, Польща;
- університет Сингидунум, Сербія
- університет Відзєме, Латвія;
- коледж Сан-Хосе, США;
- коледж Ель Каміно,США;
- коледж Туссону, США;
- університет Колумбії, Колумбія;
- університет Неаполю, Італія;
- університет Флоренції, Італія;
- університет Сапієца, Рим, Італія;
- університет Болоньї, Італія;
- асоціація Магна Карта, Болонья, Італія;
- університет Цзілінь, КНР;
- Федерація обмінів Франція-Україна, Франція,;
- університет Вайєнштефан-Тріздорф, Німеччина;
- університет Генту, Бельгія;
- університет Гумбольдта, Німеччина;
- Єнський університет, Веймар, Німеччина;
- Національний інститут агротехнологій, Аргентина;
- університет Орхус, Данія;
- коледж Грінстед, Данія;
- а також заклади Польщі, РФ, Молдови, Білорусі.
Результатами візитів стали підписання угод про співпрацю, спільні публікації, наукові проекти та ін..
За час функціонування підрозділу було розширено базу практик за кордоном. Тепер студенти МНАУ мають змогу проходити практику у США, Німеччині, Франції, Швейцарії, Данії, Норвегії, Польщі, Фінляндії, Австралії.
Закордонна практика студентів
Підписано договори про науково-освітнє та культурне співробітництво з університетами Неаполя, Флоренції (Італія), Чунгбука (Пд. Корея), Віго (Іспанія), Вищою аграрною школою Тулуз-Озвіль і Інститутом ISFRADA (Франція), Клагенфурту (Австрія), Національним інститутом агротехнологій, Буенос-Айрес (Аргентина), та ін. Основні напрями співробітництва – розробка спільних дослідницьких проектів, організація спільних навчальних та наукових заходів, таких, як семінари, конференції і симпозіуми, обміни з метою досліджень та навчання НПП і обмін студентами, а також розробка програм подвійних дипломів, та ін.
В рамках підписаних угод студенти мають змогу отримати диплом ВУЗу-партнера разом з дипломом МНАУ. Наразі такі угоди підписані з університетом Вайєнштефан-Тріздорф (Баварія, Німеччина), університетом в Домброві-Гурничі (Польща) та університетом Віго (Ґалісія, Іспанія) .
Робота з отримання фінансової допомоги від міжнародних фондів та дослідницьких організацій – важлива ланка в міжнародній діяльності університету. Науковці МНАУ щорічно приймають участь в роботі над грантовими проектами Еразмус+ (екс-ТЕМПУС), Еразмус Мундус, Горизонт 2020 (колишня 7 Рамкова програма), та ін.. Серед членів консорціумів – такі ВНЗ, як Гамбурзький технологічний університет, Мюнхенський технічний університет, Геттінгенський університет Георга-Августа, університет Гумбольдта, університет Крістіана Альбрехта і університет прикладних наук Анхальт (Німеччина), університет Генту (Бельгія), університет Мальти в Італії, університети Перуджі і Барі (Італія), університет Віго (Іспанія), Словацький аграрний університет в Нітрі (Словаччина), Естонський університет природничих наук (Естонія), Латвійський аграрний університет (Латвія), університети Ларісси і Пірею (Греція), університет Нішу, Сербія та ін..
На відкритті Темпус-офісу в Україні
Університет став повноправним членом основних міжнародних освітніх організацій. 2009 року у місті Болонья, Італія, ректором МНАУ В.С. Шебаніним було підписано Велику Хартію університетів – основоположний документ Болонського процесу. Продовжується співпраця з Інститутом міжнародної освіти, Мережею Talloires, Корейською асоціацією міжнародного співробітництва, підтримується безпосередній контакт з представниками офісів стипендійних та ґрантових програм в Україні (НЕО, Національна контактна точка програми Горизонт 2020, офіси Німецької служби академічних обмінів, Британської Ради, Американської асоціації міжнародних обмінів і досліджень) та департаментів зі справ освіти і культури при посольствах багатьох країн світу (США – Представництво Департаменту аграрної політики і Держдепартаменту; Австрії – Представництво Австрійської служби академічних обмінів; Італії, Франції, Німеччини, Швеції, країн СНД – відділи культури і науки). Форми співпраці – відвідування щорічних конференцій та з’їздів, робота над опрацюванням пропозицій, що надходять від організаторів та інших членів асоціацій, формуванням і реалізацією власних, участь студентів та НПП в програмах та проектах зазначених організацій та інші шляхи співробітництва.
Урочиста церемонія підписання Великої Хартії Університетів, Болонья, Італія